مفهوم برابری زنان و مردان در بهره مندی از حقوق بشر

by مدیـــــــر 10. اكتوبر 2009 02:52

بر اساس عقلانیت امروزین که حقوق بشر معاصر نیز بر آن مبتنی است، هر موجودی که دارای ژنوم انسانی باشد، بشر تلقی می شود و به لحاظ بشر بودن خویش واجد مجموعه ای از حقوق و آزادی هاست و چون همه ابنای بشر در حیثیت انسانی و انسان بودن با هم برابر هستند، در بهره مندی از حقوق بشر و آزادی های بنیادین نیز برابر خواهند بود. از اینرو از منظر نظام بین الملل حقوق بشر عوامل و عوارضی همچون جنسیت، نژاد، مذهب و... نمی توانند دلیلی بر انکار برابری یا اعمال محدودیت بر آن گردند... برای مطالعه این مقاله به فایل زیر مراجعه کنید:

equality-between-men&women.pdf (141.98 kb)

 

Tags: , , ,

نظرات

10/18/2009 05:50:59 ب.ظ #

با خواندن این مقاله به شدت احساس کردم که حقوق زنان در ایران کاملا نادیده گرفته می شود. به امید روزی که دولتمردان ما نیز برای زنان جامعه ارزش قائل شوند

raha United States | پاسخ به این نظر

11/07/2009 08:51:47 ب.ظ #

با سلام. واقعیت آن است که نقض حقوق بشر و بویژه نقض حقوق زنان و تبعیض گذاشتن نسبت به زنان به دلیل جنسیت آنها، مساله ای نیست که فقط اختصاص به ایران داشته باشد. کشورها و جوامعی هم که امروزه در زمینه رعایت استاندارد های حقوق بشر و بویژه رعایت اصل برابری و عدم تبعیض، پیشرو و پیشگام شناخته می شوند، تا چند دهه پیش قوانین و سنت هایی داشتند که سازگار با عدالت حقوق بشری نبود و هنوز هم احتمالاً بشود در فرهنگ ها و سنت های آنها مواردی را پیدا کرد که متضمن نوعی نابرابری و تبعیض ناموجه باشد. اساسا حقوق بشر یک پدیده ی جدید است. که در حدود دو سه قرن گذشته ابتدا اندیشه های آن توسط برخی اندیشمندان مطرح شد و سپس به عنوان خواست عمومی و آرمان مشترک در برخی جوامع شکل گرفت و به دنبال آن در قوانین داخلی برخی کشورها  مثل فرانسه، ایالات متحده و حتی ایران (در جریان انقلاب مشروطه و بعد از آن) نمود پیدا کرد. و در نهایت برای رعایت بهتر و تضمین کاملتر آن، در عرصه بین المللی هم وارد شد و بصورت تعهدات بین المللی کشور ها خود را نشان داد. حقوق بشر با توجه به عمر نه چندان طولانی خویش، پیشرفت های بسیار زیادی در سطح جهان داشته. منتها بعضی کشورها و جوامع در این زمینه پیشرفت بیشتری کرده اند و برخی در حال پیشرفت هستند.  حاکمبت هنجار های حقوق بشر، به نظر من سرنوشت حتمی همه جوامع انسانی است. زمانی می رسد که رعایت این استاندارد ها بصورت یک امر بدیهی در خواهد آمد. و البته تا آن زمان باید تلاش کرد، آموزش دید و آموزش  داد...  پاینده باشید.

Admin Iran | پاسخ به این نظر

11/09/2009 05:26:04 ب.ظ #

اصلا با لین نظرتون موافق نیسستم که حاکمیت هنجارهای حقوق بشر ، سرنوشت حتمی جوامع باشه.همیشه عده ای هستند که مانع از این امر در جوامع به خصوص در جامعه ما خواهند شد.

raha Iran | پاسخ به این نظر

11/12/2009 08:41:38 ق.ظ #

میان بحث حاکمیت هنجارهای حقوق بشری و رعایت همگانی این هنجار ها تفاوت وجود دارد. بدون تردید در جریان حاکمیت چنین هنجار هایی نیز مواردی از نقض و تخلف وجود خواهد داشت و این یک امر طبیعی است. لیکن یکی از آثار حاکم شدن هنجار های حقوق بشر، واکنش نشان دادن و برخورد جامعه با ناقضان آن است

Admin Iran | پاسخ به این نظر

11/17/2009 10:02:56 ب.ظ #

می دونید شما خیلی ایده آل فکر می کنید به نظر من حتی حاکمیت هنجارهایی که شما ازشون صحبت میکنید خیلی سخت و در مواردی غیر ممکنه حالا رعایت همگانی اونها که جای خودشو داره!!!!

raha Iran | پاسخ به این نظر

ارسال نظر

 


  Country flag

biuquote
  • نظر
  • پیش نمایش زنده
LoadingPowered by BlogEngine.NET 1.5.0.7
Theme by Mads Kristensen