بهره مندی از محیط زیست سالم، حق بنیادین همه ی نسل ها

by مدیـــــــر 10. مارس 2010 00:57

استفاده از محیط زیست سالم، از جمله حقوقی است که امروزه در قالب نسل سوم حقوق بشر متجلّی شده اند. در چارچوب اسناد جهانی حقوق بشر «بهره مندی از محیط زیست سالم» به عنوان یک «حق مستقل» بطور صریح مورد شناسایی قرار نگرفته، اما این تحلیل وجود دارد که این حق، به برخی از حقوق نسل اول و دوم، همچون حق ِبر حیات، حقِ برحفظ تمامیت جسمانی و روانی، و... فرو کاسته می شود و ریشه در آنها دارد. به این معنا که بهره مندی از محیط زیست سالم از لوازم یا از نتایج پذیرش چنان حقوقی است. البته بر خلاف اسناد جهانی، در سطح اسناد منطقه ای حقوق بشر، بهره مندی از محیط زیست سالم به عنوان یک حق مستقل، آشکارا به رسمیت شناخته شده است. منشور آفریقایی حقوق بشر و ملت ها و پروتکل الحاقی به کنوانسیون آمریکایی حقوق بشر موسوم به «پروتکل سان سالوادور» از جمله این اسناد است.

مهمترین چالشی که امروزه محیط زیست با آن روبروست، پدیده ی روبه رشد توسعه ی اقتصادی و اجتماعی جوامع است. توسعه نیز همانند برخورداری از محیط زیست سالم، از جمله حق هایی است که در قالب نسل سوم حقوق بشر، همه ی انسان ها و جوامع از آن برخوردار هستند. لیکن از آنجایی که فرایندِ توسعه خواه ناخواه بر محیط زیست پیرامون خود اثر می گذارد، یک چالش عمده میان توسعه یافتن و حفظ محیط زیست، یا به تعبیر بهتر یک تزاحم میان دو حق، یعنی حقِ بر توسعه و حقِ بر محیط زیست سالم پدیدار گردیده است. در جهت رفع این تزاحم، از منظرحقوق بشر، هرجا سخنی از توسعه به مثابه یک حق می رود، مراد «توسعه پایدار» است. توسعه در معنای پایدار آن هنگامی محقق می شود که سلامت و امنیت محیط زیست در تمامی ابعاد و جنبه های آن تامین و تضمین گردد. توسعه هم حق انسان و هم ضرورت حیات انسان و جوامع انسانی است. لیکن بی توجهی به ابعاد زیست محیطی آن، پایداری توسعه را منتفی خواهد ساخت.

 

برای مطالعه این مقاله به فایل زیر مراجعه نمایید:

right-to-environment.pdf (98.51 kb)

 

نظرات

03/28/2010 10:07:33 ب.ظ #

ba tashkor az maghalaton. bayad begam ke maghalatun kheili koli bud. be nazare man be khater in koli guei mataleb maghalatun tekrari bud.

setare Iran | پاسخ به این نظر

03/29/2010 04:24:42 ق.ظ #

با سلام، با تشکر از نظری که ارسال کردید. این مقاله همانطور که در ابتدای آن نیز اشاره کرده ام، گذری داشت بر یکی از حقوق بنیادین بشر که در قدم اول تنها امکان ارائه یکسری کلیات در مورد آن فراهم شد، تلاش می کنم مطالعاتم را بیشتر کنم تا درفرصت دیگر، مطالب مفیدتری ارائه کنم.

Admin Iran | پاسخ به این نظر

ارسال نظر

 


  Country flag

biuquote
  • نظر
  • پیش نمایش زنده
LoadingPowered by BlogEngine.NET 1.5.0.7
Theme by Mads Kristensen